o projekcie

Odbudowane po wojennych zniszczeniach centrum Białegostoku od prawie pół wieku cieszy oczy mieszkańców i turystów licznymi dekoracjami fasad. Te wyjątkowej urody dzieła sztuki, powstałe w większości w rzadkiej dziś, „drapanej” technice sgraffito, to także znak ówczesnych czasów. W rzeczywistości PRLu artyści i artystki w dużej mierze żyli bowiem z wykonywania państwowych zleceń na dekoracje budynków, mozaiki we wnętrzach czy rzeźby i instalacje obecne na ulicach i osiedlach z wielkiej płyty.

Projekt powstał z pełną świadomością zrealizowanych już w poprzedniej dekadzie XXI wieku działań, takich jak przewodnik Ładniej? PRL w przestrzeni miasta, wydany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku, czy blogów prowadzonych niegdyś przez entuzjastów białostockich sgraffit. Celem tego archiwum jest pokazanie współczesnego stanu tych realizacji, ulepszenie często nieprzystającej do współczesnych standardów dokumentacji fotograficznej i ich dalsza popularyzacja obiektów powojennej, białostockiej sztuki publicznej.

fotografie: Tytus Szabelski (tytus.szabelski@gmail.com)

Niniejsza strona powstałą w ramach projektu „Dokumentacja fotograficzna białostockiej sztuki publicznej drugiej połowy XX wieku”, sfinansowanego ze stypendium artystycznego Miasta Białegostoku dla młodych twórców, zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.