ul. Sienkiewicza 26, sgraffito (Jerzy Łabanowski i Antoni Szymaniuk, 1975)

nazwa:

autor:
Jerzy Łabanowski, Antoni Szymaniuk

technika:
sgraffito

data:
1975

lokalizacja:
ul. Sienkiewicza 26 (róg Piłsudskiego)

informacje dodatkowe:
Autorstwo dekoracji na trzech elewacjach budynku było nie do końca jasne. Jak przytacza Marta Pietruszko w tekście Artystyczne drapanie. Szlakiem białostockich sgraffit (kwartalnik „Ananke“, nr 1-4 [90-93], 2018), karta ewidencyjna zabytki wspomina Jerzego Łabanowskiego i Sławomira Turyńskiego, jednak ten drugi „nie przyznawał“ się do tej realizacji. W swoją twórczość wpisywał ja z kolei Antoni Szymaniuk. Kompozycje kół, prostokątów i trójkątów, kto®e składają się na sgraffito, miały symbolizować plastry miodu i barcie, nawiązując do mieszczącej się w budynku miodosytni.

W roku 2020 podczas remontu i ocieplenia elewacji budynku (mimo wpisu dekoracji do rejestru zabytków) zakryte styropianem zostały cienkie paski kolorowego tynku wychodzące poza linię okien, które zostały zignorowane przez wykonawców remontu. W efekcie tego błędu wszystkie sgraffita od strony al. Piłsudskiego straciły obwiednie pionowe obwiednie, co zaburzyło ich kompozycję.

źródła:

Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Białystok 2021

Andrzej Kłopotowski, A jednak! Na bloku przy ulicy Sienkiewicza popsuli sgraffita, „Gazeta Wyborcza“ [https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,25950521,a-jednak-na-bloku-przy-ulicy-sienkiewicza-popsuli-sgraffita.html]

Marta Pietruszko, Artystyczne drapanie. Szlakiem białostockich sgraffit, „Ananke“, nr 1-4 (90-93), 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s